Allan Rzepka - Allan Rzepka - Szał dla Plastyków - Prawdziwy Sklep Plastyczny

Allan Rzepka

prof. Allan Rzepka

urodził się w 1940 roku w Krakowie. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa u prof. Czesława Rzepińskiego i na Wydziale Scenografii u prof. Andrzeja Stopki. Dyplom w 1963 roku. Jest profesorem zwyczajnym tejże Akademii. Początkowo uprawiał równocześnie malarstwo sztalugowe, grafikę i scenografię (dwukrotny udział w Biennale Młodych w Paryżu w 1965 i 1967 r. uwieńczony wyróżnieniem, realizacje scenografii w teatrach w Kaliszu, Bielsku, Katowicach i TV we Wrocławiu, a także uczestnictwo w Spotkaniach Teatralnych i Festiwalach). Swoją przygodę z teatrem zakończył w roku 2000 retrospektywną wystawą pt. "Malarstwo w teatr uwikłane" w Muzeum Historycznym m. Krakowa-Galerii Teatralnej, pokazując projekty scenograficzne i kostiumy oraz nowe obrazy ściśle z atmosferą teatru związane. Obecnie ograniczył się do malarstwa sztalugowego, rysunku i pracy pedagogicznej w Akademii, która daje mu wiele radości -czasem satysfakcji.

Od ukończenia studiów Allan Rzepka maluje dużo i z pasją. Zarówno prace olejne jak i rysunki chętnie łączy w cykle, obejmujące od kilku do kilkunastu obrazów. Przykładowo: "Kramy", "Manekiny", "Strachy i straszydła", "Podszepty", 'Artefakty", "Maskarady", "Partytury", "Jedyne wyjście", "Ze szkicownika", "Pan Cogito", "Mroki", "Tęsknoty", "Trofea na koniec wieku", "Powidoki wieku męskiego", itd.

Wystawia dużo, zarówno indywidualnie, jak i uczestnicząc w wystawach zbiorowych (ok. 120 wystaw). Ważniejsze to: XIV, XV, XVI Konkurs na rysunek J. Miro - Barcelona, Saragossa, Madryt, Navarra, Pampeluna, III Biennale Grafiki w Krakowie, wystawy malarstwa i rzeźby środowiska krakowskiego: Bergamo, Praga, Bayreuth, Wielkie Tyrnowo, Darmstadt, Istambuł, Ankara, Graz, Norymberga, Malarstwo Polskie - Dusseldorf, Ystad, Tokio, III i IV Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Wawel w twórczości współczesnych malarzy w Krakowie, Triennale Rysunku we Wrocławiu, Triennale Portretu w Radomiu, Portret Polski w Petersburgu. Moskwie, Kjowie i Mińsku, Magiczny Realizm w Madrycie i Barcelonie, Znaki Czasu - Rok po Sierpniu, 175 lat Akademii Sztuk Pięknych w Ronneby, Tematy biblijne w Gdańsku, 180 lat Tradycji ASP Kraków-Florencja, Essen, Artyści ASP wobec Wyspiańskiego w Krakowie, Malarstwo Polskie w Nowym Jorku. Z ważniejszych wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych (było ich 78) wymienić należy:
Galerię Arkady w Krakowie,
Galerię Pegaz w Zakopanem,
Muzeum w Kaliszu,
Muzeum Ziemi Chrzanowskiej,
Muzeum Teatralne w Krakowie,
Galerie Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie. Nowym Sączu, Gdańsku, Olsztynie, Wrocławiu, Kielcach,
Galerię Wa-wa w Warszawie,
Camelot w Krakowie,
Muzeum Historyczne m. Krakowa - Wieża Ratuszową,
Galerię Artemis w Krakowie,
Galerię Nowogrodzką w Warszawie,
TPSP - Pałac Sztuki w Krakowie,
Non Fere w Bydgoszczy,
Stadt Theatęr Erfurt,
Galerię S. Andrea w Farmie,
Galerię Halde 36 w Aarau,
Galerię Angel w Lund,
Galerię Estrich w Kallern,
Galerię Roth w Bremgarten,
Galerię in Zabo w Norymberdze,
Galerię Ars Polona w Dusseldorfie,
Galerię Zyan w Ottawie,
Galerię FFA w Nowym Jorku,
Galerie w Werne i Hagen.

Prace Allana Rzepki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Bytomiu, Lublinie, Ministerstwie Kultury i Sztuki, Zbiorach Sztuki na Wawelu, Zbiorach TPSP w Krakowie, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju, a także Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii, Kanady, USA, Australii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami (m. in. w 1998 r. Nagrodą l stopnia Ministra Kultury i Sztuki). W TV nakręcono i wyemitowano 6 filmów o jego malarstwie.